Obrazy z bankovek: Místo štětce nůžky, místo barev dolary

O tom, že umění lze tvořit z čehokoli, nás přesvědčuje současný americký umělec Chad Person. Ve svých kolážích využívá značně neobvyklý materiál – dolarové bankovky.

 

M1A1 2010
Zdroj: chadperson.com
Tank M1A1, 2010

 

Umělci se většinou pokoušejí získat peníze za svá díla, ale jen málokdo postupuje opačně a používá peníze jako přímý prostředek k tvorbě děl. Přesně tím se vyznačuje umění Chada Persona.

Americký tvůrce, který sám sebe považuje za konceptuálního umělce, je autorem rozsáhlé sbírky koláží pojmenované „Snížení daní“. Všechny koláže v této sbírce se skládají z ústřižků dolarových bankovek poskládaných do nejrůznějších obrazů.

Bataan detail 2010
Detail letadlové lodě Bataan, 2010.

 

Náměty hledá Person hlavně v oblasti vojenství: bitevní lodě, raketomety, tanky, střelné zbraně a podobně.

„Uspokojuje mě představa všeho toho válečného arzenálu, který si za ty dolary nekoupím. Vědomí, že troška kreativity dává člověku takovou moc,“ říká Person na svých oficiálních stránkách.

peacemaker 2009
Koláž s provokativním názvem Peacemaker - „Mírotvůrce“.

 

V jeho kolážích však najdeme i relativně neválečné scény, jako je například jeho poslední dílo nazvané Kraken.

Kraken Person 2012
Zdroj: thisiscolossal.comdonate_copyKategorie    Autoři    Poradna    Praktické rady    Kulturní novinky    Pravidla    Výstavy, vernisáže    Zpětné odkazy    Partneři    O nas

Soubory cookie nám pomáhájí v kvalitním a bezproblémovém provozu webových stránek. Používáním našich stránek vyjadřujete plný souhlas s použitím souborů cookie.